כריתת רחם

כריתת רחם לפרוסקופית

נכתב על ידי ד"ר ירון חמני ז"ל, מומחה למחלות גינקולוגיות שפירות, מנתח בכיר, מנהל המרפאה לאנדומטריוזיס, מרכז רפואי הדסה הר הצופים

מהי לפרוסקופיה?

גישה ניתוחית שבה מבוצע הניתוח ללא פתיחה בחתך ארוך של דופן הבטן אלא באמצעות מספר חתכים קטנים. בגישה לפרוסקופית ניתן לבצע ניתוחים רבים ומגוונים.

כיצד מבוצעת לפרוסקופיה?

בניתוח מוחדר גז  CO2 אל חלל הבטן דרך מחט מיוחדת. בהמשך מוחדר מכשיר אופטי המחובר למצלמה דרך חתך כ-1 ס"מ בטבור. בבטן הנפוחה ניתן לראות היטב את איברי הבטן ואף לבצע פעולות ניתוחיות. לשם כך מוחדרים עוד מכשירים דרך 2-3 חתכים קטנים (5 מ"מ) בבטן התחתונה. באמצעות המצלמה הממוקמת בטבור ובאמצעות המכשירים הנוספים יכול המנתח לבצע פעולות שונות תוך שהוא מביט אל מסך הנמצא בחדר ניתוח.

לפרוסקופיה דורשת מיומנות גבוהה של הצוות המנתח ושליטה טובה במכשירים על מנת להגיע לתוצאות גבוהות שמשתוות ואף עולות על התוצאות בניתוח בגישה הפתוחה.

מהם יתרונותיה של הלפרוסקופיה?

ללפרוסקופיה יתרונות רבים וחשובים: משך אשפוז קצר בבית החולים, החלמה מהירה, פחות כאבים לאחר הניתוח, תוצאות קוסמטיות ושיעור נמוך של הדבקויות בבטן. כמו כן בלפרוסקופיה ניתן לסרוק באופן מעולה את חלל הבטן ולראות מבנים בעומק האגן. בשל יתרונותיה של הלפרוסקופיה היא נחשבת לגישה הניתוחית המועדפת לביצוע פרוצדורות תוך בטניות.

כריתת רחם

הרחם הוא איבר הבנוי משריר ומצופה מבפנים ברירית רחם. תפקיד הרחם הינו להכיל את העובר במהלך ההיריון. לפיכך כריתה של הרחם אצל אישה שלא מעוניינת בהריונות נוספים אינה פוגעת בתפקוד היומיומי של האישה. לאחר ניתוח לכריתת רחם ללא שחלות לא יופיע דימום בווסת וכמובן שלא יתאפשר הריון. לעומת זאת לא יהיו שינויים במצב הרוח, גלי חום או שינויים במשקל. לא תהיה השפעה על השד, העור או הפרעה בקיום יחסי מין. במידה ומבוצעת כריתת שחלות במקביל לכריתת הרחם כן עלולה להיות השפעה הורמונלית.

מהן הסיבות לכריתת רחם?

הסיבות העיקריות לכריתת רחם הן: אדנומיוזיס, רחם שרירני, דימום רב בוסת, צניחת רחם, גידולים ממאירים או טרום ממאירים, מניעת מחלות ממאירות ומצבים מיילדותיים.

האם קיימת חלופה לכריתת רחם?

חלופה צריכה להיבחן אצל כל אישה שמיועדת לביצוע ניתוח. במקרים רבים של רחם שרירני ניתן להסתפק במעקב. במקרים של דימום החלופות הן טיפול תרופתי, התקן מירנה או צריבה של רירית הרחם. לכל טיפול ישנם יתרונות וחסרונות ולכן צריך להתאים את הטיפול המתאים ביותר לכל אישה. צריך להבין שבחלק מהמקרים האפשרות הטובה ביותר הינה כריתת הרחם.

האם ניתן לכרות רחם באמצעות לפרוסקופיה?

ניתן ורצוי מאד! חלפו כ-30 שנה מאז החלו בביצוע כריתה של הרחם באמצעות לפרוסקופיה. עם השנים הטכנולוגיה והמיומנות הלכו והשתכללו וכיום ניתן לבצע בבטחה גם ניתוחים של רחמים גדולים וגם במצבים מסובכים. במהלך הניתוח מפריד המנתח את הרחם מהרצועות וכלי הדם ומוציא אותו דרך פתח בנרתיק. גם הוצאה של רחם גדול מסתיימת בצלקות קטנות בלבד בבטן.

מהם הסיבוכים האפשריים בכריתת רחם לפרוסקופית?

ניתוח לכריתת רחם בגישה לפרוסקופית נחשב לניתוח בטוח מאד. שיעור הסיבוכים אצל מנתח מנוסה הוא קטן מאד ואינו עולה על שיעור הסיבוכים בכריתת רחם בפתיחת בטן. הסיבוכים שכן עלולים להתרחש הינם זיהום, דימום ופגיעה באיברים שכנים. כמעט תמיד מדובר בסיבוכים שניתן לפתור ללא פגיעה ארוכת טווח.

מהן הליך ההחלמה לאחר כריתת רחם לפרוסקופית?

הכאב לאחר כריתת רחם לפרוסקופית, גם בשעות הראשונות שלאחר הפעולה, הינו קל ונסבל ומגיב היטב למשככי כאבים. הרוב המוחלט של הנשים נשאר לאשפוז בבית החולים למשך יום-יומיים. תקפות ההחלמה כשבועיים.

חזור לתחילת העמוד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s