סימפטומים ואבחון

סימפטומים ואבחון

נכתב על ידי ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל

החשד להמצאות אנדומטריוזיס עולה לאחר תשאול לגבי תסמינים ובעיות פוריות, בדיקה גניקולוגית ובדיקות דימות שונות כגון אולטראסאונד, CT, MRI ועוד.

אופן התיצגות המחלה שונה מאוד מאישה לאישה וכך גם חומרת המחלה. ישנן נשים שמאובחנות עם אנדומטריוזיס לאחר שהתגלו באקראי נגעים במהלך ניתוח בטני שבוצע מסיבה שאינה קשורה למחלה. אותן נשים יכולות להיות ללא תסמינים של המחלה למרות שלפעמים הנגעים בחלל הבטן יכולים להיות מפושטים. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם לאשה יש תסמינים קשים מאוד של אנדומטריוזיס אך כשהן עוברות ניתוח לטיפול במחלה ישנם נגעים מועטים בלבד או לפעמים לא נצפים נגעים בכלל במהלך הניתוח. כך שאין מתאם טוב בין חומרת המחלה לבין מפושטות הנגעים בחלל הבטן.

נשים עם אנדומטריוזיס סימפטומטי בדרך כלל סובלות מכאבי ממקור אגני. בדרך כלל מדובר בתסמינים שמופיעים או מוחמרים בזמן הוסת. מדובר בכאבי מחזור ממקור רחמי, כאבים בזמן יחסי מין, כאבים בזמן יציאה או במתן שתן (טבלה 1). לעיתים הכאב נמשך לאורך כל החודש כך שגם כאב קבוע בגב או בטן תחתונים יכול להיות קשור למחלה. הכאבים יכולים להקרין לגב תחתון, פי הטבעת, מותניים או לרגליים. חומרת הכאב משתנה ויש נשים שכתוצאה מהכאב, בעיקר בזמן מחזור, סובלות מכאבים עזים המונעים מהן תפקוד יומיומי ועבודה.

נשים עם אנדומטריוזיס סובלות לעיתים מהפרעות בדימום הוסתי. בין התופעות השכיחות דימום וסתי מוגבר והפרשות נרתיקיות חומות שמופיעות לפני או אחרי המחזור. יש נשים שאצלן הכאב המקסימלי של המחזור מופיע דווקא לפני המחזור, בזמן שיש הפרשות חומות.

סימפטומים נוספים קשורים למערכת העיגול ומערכת השתן. תסמינים של מערכת העיכול כוללים שלשולים, עצירות או שלשולים ועצירות לסירוגין, תחושת לחץ בפי הטבעת, דמם רקטלי בזמן הוסת  וכאבים בזמן יציאה. תיאור קלאסי של נשים עם מעורבות של המעי היא של עצירות במהלך החודש עם יציאות רכות בזמן המחזור. אצל אחרות המצב הוא הפוך ובזמן המחזור הן סובלות מכאבים עזים בזמן יציאה. לעיתים נשים עם אנדומטריוזיס מאובחנות עם תסמונת המעי הרגיז כתוצאה מדמיון בתסמינים בין המחלות.

טבלה 1: תסמינים וסימנים אצל נשים עם אנדומטריוזיס

כאב
 • כאבי וסת עזים (dysmenorrhoea)
 • כאבים בשעת קיום יחסי מין (dyspareunia עמוקה)
 • כאב במתן שתן (dysuna)
 • כאב בהפרשת צואה (dyschesia)
 • כאבים כרוניים באגן
 • אי נוחות בגב התחתון או בחלל הבטן
דימום חריג
 • הפרשות נרתיקיות חומות
 • דמום וסתי כבד (menorrhagia)
 • דמום בלתי סדיר
תסמיני מערכת העיכול
 • שלשול
 • עצירות
 • שלשולים ועצירות לסירוגין
 • נפיחות בבטן
 • תחושת לחץ בפי הטבעת (tenesmus)
 • בחילות
 • דמם רקטלי במחזור
 • תכיפות במתן שתן
 • כאב בבטן תחתונה בזמן התרוקנות
 • תסמינים הדומים לדלקת בדרכי השתן ללא צמיחת חיידקים בתרבית
הפרעות פוריות

קושי להרות לאחר הפסקה של שנה באמצעי המניעה, כשכל יתר הסיבות האפשריות לאי פוריות נבדקו ונשללו.

תופעות אחרות
 • כאבים מחזוריים ברגליים
 • עייפות כרונית
 • הפרעות נפשיות כגון חרדה ודכאון

תשאול ממוקד צריך לכלול שאלות מכוונות לגבי התסמינים ושאלות הקשורות לפוריות כולל גיל הופעת המחזור הראשון, תדירות וסדירות המחזור, הריונות קודמים, שמוש באמצעי מניעה או טיפולים הורמונליים אחרים, היסטוריה רפואית וכירורגית שעשויה להיות רלוונטית, והיסטוריה משפחתית של אנדומטריוזיס או של מקרי סרטן גינקולוגיים. אצל נשים עם אנדומטריוזיס יש שכיחות מוגברת של הפרעות הקשורות למערכת החיסון כולל נטייה לזיהומים (קנדידה וזיהומים חוזרים בדרכי השתן), אלרגיות ומחלות אוטואימוניות (מחלות בהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו). לכן, אצל אותן נשים יש שכיחות מוגברת של מחלות כגון זאבת (לופוס), השימוטו (פגיעה בבלוטת התריס) ועוד.

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית ראשונית חיונית הן על מנת לעזור לאבחן את המחלה וכן על מנת לשלול מצבים פתולוגיים אחרים אשר מצריכים התייחסות מיידית (למשל ניתוח דחוף בשל דלקת תוספתן).

בדיקה נרתיקית עוזרת על מנת לקבוע את המיקום, גודל וחופשיות התנועה של הרחם באגן. רחם מקובע הנוטה אחורנית עלול להצביע על הדבקויות חמורות באגן. ניתן גם להתרשם מציסטות בשחלות וכן מנגעי אנדומטריוזיס הממוקמים מאחורי הנרתיק או צוואר הרחם או בין הנרתיק לשלפוחית השתן. אצל בודק מיומן המתמחה באנדומטריוזיס ניתן בסבירות גבוהה להגיע לזיהוי של נגעים ולהעריך את מידת חומרת המחלה הצפויה להתגלות במהלך ניתוח.

בדיקה רקטלית הינה לעיתים תוספת נחוצה לבדיקה הואגינלית אצל מטופלות עם תסמיני מעי. מישוש של הרצועות התומכות ברחם ושל המחיצה שבין הרחם למעי יכול לחשוף גבשושיות ורגישות טיפוסיים לאנדומטריוזיס בדרגה קשה.

אצל מטופלות בגיל ההתבגרות ואצל מטופלות שאינן פעילות מינית, בדיקת האגן יכולה להיות  מוגבלת לבדיקה רקטלית ו/או  בדיקה באמצעות הדמיית האגן.

אמצעי דימות

אמצעי דימות חשוב ביותר לאבחנה הוא האולטראסאונד הנרתיקי. הוא מאפשר זיהוי של ציסטות שחלתיות מסוג אנדומטריומות, אנדומטריוזיס בשריר הרחם (אדנומיוזיס), הדבקויות באגן ונגעי אנדומטריוזיס הנמצאים בין ההידבקויות. הבדיקה דורשת מיומנות מבצע גבוהה וניתן לקבל ממנה מידע משמעותי ורב. האולטראסאונד מאפשר זיהוי גם של מצבים שמופיעים בשכיחות מוגברת עם אנדומטריוזיס כגון שרירנים ברחם ומומי רחם מולדים.

כאשר עולה חשד לנגע המערב את דופן המעי ניתן לבצע אולטראסאונד רקטלי כדי לנסות לזהות את גובה הנגע ומידת החדירה שלו לדופן המעי.

אמצעי דימות נוספים כוללים CT ו-MRI של הבטן והאגן. אמצעים אלה משמשים בעיקר מצבים בהם ישנם ממצאים חריגים בבדיקות אחרות, במקרים בהם יש חשד למעורבות נרחבת של איברי האגן כולל מערכת העיכול ומערכת השתן או לצורך אימות חשד לאדנומיוזיס של שריר הרחם. הצורך בבדיקות אלה נקבע על ידי המומחה בנושא אנדומטריוזיס.

אין עדיין בדיקות דם המאפשרות את אבחון המחלה. ישנם בדם שני סמנים הנקראים CA-125 ו-CA19-9 שרמתם עלולה להיות מוגברת אצל נשים עם אנדומטריוזיס. הבעיה היא שהסמנים אינם ספציפיים ויכולים להיות מוגברים במצבים רבים כולל דלקת באגן, זיהום, סרטן או סתם בזמן מחזור רגיל. לכן, הסמנים לרוב אינם משמשים לצורך אבחון אך לעיתים ניתן להיעזר בהם לצורך מעקב אצל נשים המטופלות באופן שמרני כדי לנסות לזהות שינוים בחומרת המחלה וסיכוי להתמרה סרטנית.

לפרוסקופיה

הכלי המיטבי לאבחון אנדומטריוזיס הוא לפרוסקופיה. זוהי פעולה ניתוחית הנעשית על-ידי ניקוב חורים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח דרך אותם פתחים בציוד אופטי טלסקופי. האבחנה נעשית על ידי הסתכלות ישירה בחלל הבטן והאגן וכן באמצעות ביופסיות מנגעים חשודים.

באופן טיפוסי, הנגעים יושבים על דופן איברים שונים בחלל הבטן והאגן, כגון רחם, שחלות, רצועות הרחם, אחורי הנרתיק, הדפנות הצדדיים של האגן, מעי, שופכנים, שלפוחית השתן, סרעפת ועוד. ברוב המקרים המחלה נוטה לערב יותר את צד שמאל של האגן.

לאנדומטריוזיס ישנן מספר תצורות הופעה אופייניות:

 • נגעים שחורים-חומים נקודתיים הנקראים נגעי "אבק שריפה"
 • נגעים שלפוחיתיים
 • נגעי צלקתי שטחיים בצבע לבן
 • נגעים החודרים לעומק איברים – אלה נגעים שחודרים לעומק 5 מ"מ או יותר מפני השטח ויוצרים צלקת מעובה נוקשה
 • ציסטות שחלתיות מסוג אנדומטריומות – נקראות גם "ציסטות שוקולד" בגלל צורת הנוזל בציסטה

כמובן שלפרוסקופיה מאפשרת לא רק אבחון אלא גם טיפול.

על דרכי טיפול באנדומטריוזיס קיראו כאן

חזור לתחילת העמוד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s