גורמים

גורמים

נכתב על ידי ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל

הופעה ושכיחות

אנדומטריוזיס מופיע אצל 10-15% מהנשים בגיל הפוריות, החל מגיל ההתבגרות ועד להפסקת המחזור החודשי.

השכיחות בקרב נשים עם בעיית פוריות נעה סביב 30-50% ומגיעה עד 80% בקרב נשים עם כאב אגני כרוני. לא ידועה שכיחות המחלה בישראל אך מעריכים כי היא דומה לזו שבשאר העולם. הסכנה לפתח אנדומטריוזיס גבוהה פי 7 בקרב נשים בעלות קרובת משפחה מדרגה ראשונה הסובלת מהמחלה. דגם ההתפשטות בקרב המשפחה מורכב, ונראה שהוא תלוי במספר גורמים תורשתיים.

למרות העלייה במודעות למחלה, עדיין יש פער של 8-9 שנים מתחילת הופעת הסימפטומים ועד לאבחנה. כיוון שידוע כי אבחנה מוקדמת היא המפתח לטיפול מוצלח ולמניעת סיבוכים הקשורים באנדומטריוזיס, חשוב להגביר את המודעות למחלה בקרב כלל האוכלוסייה ובמיוחד בקרב אנשים העוסקים במקצועות טיפוליים.

תאוריות להווצרות אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הפך בשנים האחרונות לאחד התחומים הנחקרים ביותר בתחום הגניקולוגי. למרות זאת, עדיין לא נמצא הגורם להיווצרות המחלה. יש מספר תאוריות שיכולות להסביר באופן חלקי את הופעת המחלה אך אין תאוריה אחת שיכולה להקיף את כלל תצורות המחלה. יש הטוענים כי למעשה לא מדובר במחלה אחת בלבד אלא במספר מחלות המתיצגות בצורה דומה ונכללות תוך ההגדרה של אנדומטריוזיס. למרות שישנם תאורים בספרות הרפואית של נגעי אנדומטריוזיס כבר לפני 400 שנה, אנדומטריוזיס הוכר כמצב פתולוגי רק במאה האחרונה.

התיאוריה המובילה להיווצרות המחלה היא תיאוריית ה-Retrograde Menstruation שהועלתה באמצע שנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי ד"ר J.A. Sampson מארה"ב. סמפסון טען שבזמן המחזור החודשי, חלק מנוזל הוסת שאמור לצאת החוצה דרך צוואר הרחם, עובר אחורנית דרך החצוצרות אל חלל הבטן. תאי האנדומטריום שנמצאים בנוזל הוסת מתיישבים על איברי האגן, נדבקים ואף חודרים פנימה. בעוד שתאוריה זאת נותרה התאוריה הדומיננטית, היא לבדה אינה יכולה להסביר את המצב, מאחר שאצל 70-90% מכלל הנשים ניתן למצוא נוזל וסת בזמן המחזור באגן ואילו רק 10-15% יפתחו את המחלה.

תגובה חיסונית בלתי תקינה שכתוצאה ממנה הגוף אינו יכול לזהות או לסלק את שתלי האנדומטריוזיס יכולה להיות סיבה להתפתחות המצב בנשים מסויימיות ולרגישות אליו.

ישנן תאוריות אחרות שיכולות להסביר הופעה של אנדומטריוזיס במוקדים מרוחקים מהבטן והאגן כולל ריאות, מוח, עור וגפיים. אחת התאוריות טוענת שתאים תקינים בגופנו, תחת תנאים מסוימים, יכולים להפוך להיות תאים הדומים לתאי רירית הרחם. ישנה גם סברה שתאי אנדומטריוזיס יכולים להתפשט דרך מערכת כלי הלימפה וכלי הדם וכך להגיע לאזורים מרוחקים בגוף.

אנדומטריוזיס נחשבת למחלה של העידן המודרני. אחת הסברות היא כי הסיבה לכך היא חשיפה לתוצרי תעשיה רעילים. בין הגורמים החשודים חומר שנקרא דיוקסין ואסבסט. דיוקסין הוא חומר נפוץ מאוד בסביבה. הוא נספג ברקמות הגוף וקשה מאוד להפטר ממנו מכיוון שהוא מתחבר בקשר הדוק לאי שומן. במחקרים על בעלי חיים נמצא כי חשיפה לדיוקסין יכולה לגרום להופעת אנדומטריוזיס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s