שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

נכתב על ידי ד"ר רון שינמן, מנהל מרפאת אנדומטריוזיס, בי"ח מאיר

……………………………………………………………………………………………….

מה זה אנדומטריוזיס?

בכדי להבין מה זאת מחלת האנדומטריוזיס ומה משפיע עליה צריך להבין ראשית את מבנה הרחם. הרחם בנוי משלוש שכבות, השכבה הפנימית, רירית הרחם, אנדומטריום בלועזית, מצפה את הרחם בפנים. רירית הרחם גדלה במהלך המחזור החודשי בהשפעת ההורמונים המופרשים מהשחלה כחלק מהכנתה להשרשת הריון ברחם. במידה ואין קליטת הריון באותו חודש רירית הרחם כולה נושרת ומופרשת החוצה דרך הנרתיק יחד עם נוזל הוסת. חלק קטן מההפרשות הנ"ל יצאו לחלל הבטן דרך החצוצרות.

אנדומטריוזיס הינה מחלה שבה רקמה הדומה לרקמת רירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לחלל הרחם. בדומה לרירית הרחם, נגעי האנדומטריוזיס מגיבים להשפעות ההורמונאליות המחזוריות מהשחלה. הרקמה גדלה לאורך החודש ובסוף החודש עם הופעת הווסת הרקמה מתפרקת ומדממת. תהליך זה מלווה בתגובה דלקתית אשר גורמת בין היתר לכאבים, התפתחות הידבקויות, והפרעה בתהליך הפריון.

מוקדי האנדומטריוזיס מופיעים בשלוש צורות: ציסטות שחלתיות, מוקדי אנדומטריוזיס עמוקים החודרים לעומק הרקמות השכנות (מעי, שלפוחית, נרתיק ועוד) ומוקדי אנדומטריוזיס שטחיים על פני אברי האגן.

……………………………………………………………………………………………….

מה הסימפטומים?

הסימפטומים האופייניים ביותר למחלת האנדומטריוזיס הינם כאבי וסת מחזוריים (דיסמנוריאה), וכאבים בעת מגע מיני (דיספראוניה).

סימפטומים אחרים כוללים סימפטומים הנובעים ממעורבות אנדומטריוזיס במערכות אחרות כגון מעורבות מערכת העיכול ומערכת השתן. מעורבות מערכת העיכול יכולה לגרום לנשים הפרעה ביציאות סביב הוסת, עצירות, שלשולים, כאבים בזמן יציאה (דיסכזיה) ודימום רקטלי. מעורבות שלפוחית השתן תגרום לתלונות של דחיפות, תכיפות וכאבים במתן שתן, צריבה במתן שתן ולעיתים דימום בשתן. תופעות הקשורות למערכת העיכול ולמערכת השתן בדרך-כלל מעידות על מצב מתקדם של המחלה

אופייני במיוחד הינה העובדה כי הסימפטומים הינם מחזוריים, כלמור חוזרים על עצמם כל וסת.

המקרים קיצוניים הכאבים עלולים להפוך מכאבים מחזוריים וכאבים קבועים ולהתבטא ככאבי אגן כרוניים.

בקרב נשים עם אנדומטריוזיס נמצאה נטייה לדימום וסתי מוגבר ולדימומים וסתיים לא-סדירים.

פרט לסימפטומים, הופעת אי פריון הינה תופעה שכיחה ומוכרת כקשורה באנדומטריוזיס. חומרת האי פריון והשכיחות שלה שורה בחומרת המחלה.

……………………………………………………………………………………………….

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

החשד לאנדומטריוזיס עולה לפי הסימנים והסימפטומים האופייניים המפורטים בטבלה. כל אחד מהסימפטומים הללו יכול להופיע לבד או בשילוב עם סימפטומים אחרים. נוסף על הסימפטומים יש שכיחות גבוהה של בעיות פוריות.

בדיקה גניקולוגית בשילוב עם בדיקת הדמיה של אולטרא סאונד יכולות לחזק את האבחנה. ברוב המקרים לאחר בדיקה גינקולוגית מלאה ניתן לאשר או לשלול אנדומטריוזיס.

אולם הכלי האבחנתי החד משמעי היחיד הוא ניתוח לפרוסקופיה + דגימת רקמה (ביופסיה).

זוהי פעולה ניתוחית הנעשית על-ידי ניקוב חורים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח דרך אותם פתחים בציוד אופטי טלסקופי. האבחנה נעשית על ידי הסתכלות ישירה בחלל הבטן והאגן ולקיחת ביופסיות מנגעים חשודים.

……………………………………………………………………………………………….

איך מטפלים באנדומטריוזיס?

ישנם מס' גישות טיפוליות לאנדומטריוזיס:

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי יעיל להקלה על הסימפטומים השונים ביעילות משתנה שבין 60-90%. הטיפול התרופתי כולל שימוש במשככי כאבים וטיפול הורמונאלי מדכא הנוגד את ההפרשות ההורמונאליות המחזוריות של השחלה. טיפול הורמונאלי מדכא מטבעו את הפעילות ההורמונאלית הטבעית של הגוף ולכן איננו יעיל לטיפול בבעיות פוריות. מטרת הטיפול התרופתי לגרום במקביל לדיכוי הפעילות ההורמונאלית על מוקדי האנדומטריוזיס. כאשר מצליחים לדכא את פעילות הנגעים ניתן להשיג ירידה בכאבים ובשאר הסימפטומים.

קבוצה ראשונה של תרופות כוללות גלולות למניעת הריון משלבות אסטרוגן ופרוגסטרון וכן קבוצה של גלולות עם פרוגסטרון בלבד. משתמשים בהם במתן הורמונים ברמה קבועה ומתמשכת אשר מייצבות את הנגעים וכך מונעים את פעילות הנגעים ואת כל הסימפטומים הנובעים מכך.

קבוצה שנייה של תרופות הינה טיפולים על בסיס פרוגסטרון בלבד במתן ממושך ומושהה. יש תכשיר הניתן בזריקה כל 3 חודשים ותכשיר שני שהינו התקן תוך רחמי הכולל את הורמון הפרוגסטרון (מירנה). טיפולים אלו עובדים באותו מנגנון של גלולות.

לאחרונה התווספה תרופת פרוגסטרון חדשה באירופה בשם Visanne, המבוססת על פרוגסטרון שהוא בעל קשר חזק יותר לרירית הרחם ומוקדי האנדומטריוזיס ועל כן בעל פוצטניאל להשפעה טובה יותר על מוקדי האנדומטריוזיס.

קבוצה שלישית כוללת תרופות אשר מדכאות את הפעילות ההורמונאלית של השחלה לחלוטין וגורמות לירידה חדה ברמת ההורמונים המשפיעים על מוקדי האנדומטריוזיס ולדיכוי עמוק של הנגעים. אלו נקראות GnRH analogs. היתרון של תרופות אלו הינו היעילות הרבה. החיסרון הינו כי לא ניתן לטפל עימן טיפול ארוך טווח וכן תופעות לוואי הדומות לתופעות לוואי של גיל המעבר.

טיפול ניתוחי

הטיפול הניתוחי כולל כריתה או חיסול המוקדים השונים של האנדומטריוזיס באגן. זאת הדרך היחידה שבה ניתן להעלים לגמרי את מוקדי האנדומטריוזיס. מדובר בניתוחים לפרוסקופים מורכבים מאד. המורכבות קשורה בסוגי הנגעים. המצבים המורכבים ביותר אלו שמערבים מוקדים חודרים למעי הגס ולמערכת השתן. מורכבות הניתוחים דורשת מיומנות מכוונת לטיפול במקרים אלו.

……………………………………………………………………………………………….

ניתן להירפא מהמחלה?

בקרב חלק מהנשים ניתן להגיע לריפוי מלא של המחלה. בחלק אחר של נשים ניתן להגיע למצב שיהיו חסרות תסמינים. באלו בד"כ משלבים טיפול תרופתי וניתוחי גם יחד.

אנו יודעים ממחקרים עולמיים כי לאחר ניתוחים מלאים שיעור חזרת הממצאים הינו בין 20-30%, כלומר כ-70% מהנשים עשויות להחלים בעקבות ניתוח מלא.

……………………………………………………………………………………………….

האם אנדומטריוזיס היא מחלה מדבקת?

לא

……………………………………………………………………………………………….

עד כמה אנדומטריוזיס שכיח?

אנדומטריוזיס מופיע בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות בשכיחות של כ-10-15% ובאחוזים גבוהים יותר באוכלוסיות סלקטיביות. השכיחות בקרב נשים עם בעיית פוריות נעה סביב 30-50% ומגיעה עד 80% בקרב נשים עם כאב אגני כרוני. לא ידועה שכיחות המחלה בישראל אך מעריכים כי היא דומה לזו שבשאר העולם. למרות העלייה במודעות למחלה, עדיין יש פער של 8-9 שנים מתחילת הופעת הסימפטומים ועד לאבחנה. כיוון שידוע כי אבחנה מוקדמת היא המפתח לטיפול מוצלח ולמניעת סיבוכים הקשורים באנדומטריוזיס, חשובה מודעותם של רופאים לתופעה.

……………………………………………………………………………………………….

האם אנדומטריוזיס היא מחלה גנטית?

הוכח בעבר כי קיימת שכיחות מוגברת של אנדומטריוזיס בקרב אחיות וקרובות משפחה. השאלה שעולה תמיד במקרים אלה היא האם אנדומטריוזיס הינה מחלה גנטית?

עד כה אין עדויות שאנדומטריוזיס הינה מחלה גנטית שמועבר ע"י גן מסוים מאם לבתה, אבל ישנן עדויות שונות על קשרים גנטיים שונים בין חולות עם אנדומטריוזיס. אין כעת יכולת להשתמש במידע זה על מנת לאתר חולות פוטנציאליות עם אנדומטריוזיס.

……………………………………………………………………………………………….

האם אוכל להיכנס להריון וללדת?

לא כל אישה עם אנדומטריוזיס איננה פורייה. למעשה, שכיחות אי פריון בקרב נשים עם אנדומטריוזיס תלוי בחומרת המחלה. בנשים עם אנדומטריוזיס מינימלי וקל, הפגיעה בפריון הינה מינימלית. בנשים עם אנדומטריוזיס חמור, שיעור אי הפריון מגיע לעיתים אף ל-65%.

בכל מקרה, צריך לזכור כי כמעט כל הנשים עם אנדומטריוזיס ואף אלו עם בעיית פריון יכולות היום לקבל מענה ע"י טיפולי פריון וטיפולים אחרים באנדומטריוזיס שישפרו את יכולתן להרות וללדת.

……………………………………………………………………………………………….

האם כריתת רחם תרפא אותי מאנדומטריוזיס?

ריפוי ניתוחי של אנדומטריוזיס קשור בממצאים שישנם. כריתת רחם לבדה, ללא הוצאת ממצאים אחרים, לא תרפא את האנדומטריוזיס.

במקרים של אדנומיוזיס כריתת רחם מאפשרת ריפוי של המצב.

……………………………………………………………………………………………….

האם הריון ירפא אותי מאנדומטריוזיס?

הריון לא מרפא אנדומטריוזיס. תקופת ההיריון במקרים רבים משמשת תקופה של דיכוי המחלה ונשים רבות לאחר ההיריון והלידה, ובמיוחד אלו שמניקות זמן רב, חשות בטוב.

עם זאת, העדר התייחסות ממוקדת למחלת האנדומטריוזיס לאחר הלידה מוביל לחזרת הכאבים.

……………………………………………………………………………………………….

האם אנדומטריוזיס זה סוג של סרטן?

אנדומטריוזיס איננו סרטן. יש כאלו שמתייחסים אליו כאל סרטן שפיר, עקב יכולות ההתפשטות שלו. אולם אנדומטריוזיס איננה מחלת סרטן ואין מקום לדאגה מבחינה זו.

……………………………………………………………………………………………….

האם ניתן להירפא מאנדומטריוזיס בצורה מלאה?

טיפול ניתוחי מלא אשר איננו משאיר רקמת אנדומטריוזיס כלל יכול להוביל לריפוי המחלה. אולם יש לזכור כי המחקרים מראים שישנה חזרה של כ-20% מהמקרים גם בניתוח מלא.

מחקרים שונים מראים ששילוב טיפול תרופתי עם טיפול ניתוחי לאורך זמן יכולים לאפשר שמירה על תוצאות הניתוח וריפוי ארוך טווח. אם כן על מנת להירפא אנחנו ממליצים ראשית מעקב מסודר כל הזמן וכן לשקול טיפול תרופתי ארוך טווח גם לאחר ניתוח.

……………………………………………………………………………………………….

איך לפרוסקופיה עוזרת לטפל באנדומטריוזיס?

ניתוח לפרוסקופי הוא אמצעי מצוין לטפל באנדומטריוזיס. במהלך הניתוח אפשר להפריד הידבקויות, לבדוק את כשירות החצוצרות, להסיר נגעים שטחיים ועמוקים וציסטות שחלתיות. אם המחלה מערבת את דרכי העיכול והשתן אפשר להסיר את הנגע במלואו ובכך למנוע את המשך התסמינים. במקרה כזה נדרשת לפעמים כריתה של חלק משלפוחית השתן, השופכן או חלק מהמעי. בגלל אופיים המורכב של הניתוחים מומלץ לבצע אותם אך ורק במרכזים עם מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול באנדומטריוזיס.

……………………………………………………………………………………………….

אילו בדיקות קיימות לאבחון אנדומטריוזיס?

אבחון חד משמעי של אנדומטריוזיס נעשה ע"י לפרוסקופיה עם נטילת ביופסיה מנגע חשוד. אולם כעת ניתן לקבוע בדיוק של מעל 90% מהמטופלות הסובלות מאנדומטריוזיס על סמך אנמנזה של הרקע הרפואי והתלונות יחד עם בדיקה גופנית.

אנחנו משתמשים בבדיקות נוספות על מנת לאבחן או לאשר מעורבות של אברים שכנים כגון מעורבות מעיים, מערכת עיכול ועוד. במקרי אלו אנחנו נעזרים בבדיקות עזר שונות כגון חוקן בריום, US רקטלי, MRI ,US דרכי שתן, CU אורוגפיה ובדיקות נוספות. שיקול הדעת באיזו בדיקה להשתמש תלוי בניסיון האישי של כל מטפל. אין הוכחה לעליונות של בדיקה כזו או אחרת או שזה משנה משהו בתוצאה הניתוחית.

……………………………………………………………………………………………….

אילו תרופות קיימות לאנדומטריוזיס?

עד לאחרונה לא פותחו תרופות שהינן מיועדות לאנדומטריוזיס. לאורך הזמן נמצא כי דיכוי הורמונלי אשר מדכא את פעילות רירית הרחם עושה את אותה פעולה על נגעי האנדומטריוזיס.

נמצאו מס' תרופות שיוצרות דיכוי זה:

  • אנלוגיים של GnRH אשר ניתנים למשך מס' חודשים גורמים לדיכוי שחלתי ובהמשך דיכוי של הפרשת אסטרוגן מהשחלה יצירת תת רמות אסטרוגן גורם לדיכוי הנגעים.
  • תכשירי פרוגסטרון / גלולות משולבות אסטרוגן ופרוגסטרון – אלו גורמות ליציבות של מוקדי האנדומטריוזיס ע"י מתן הורמונים בקצב קבוע וממושך אשר גורם לנגעים ייצוב ומונע את פירוקם. זהו הטיפול הפופולרי כיום כטיפול תרופתי באנדומטריוזיס. אולם הוא מלווה בהרבה תופעות לוואי.
  • התקן מירנה – משמש טיפול גם כן וזאת לפי אותו הגיון טיפולי כמו בגלולות של ייצוב הורמונלי מתמשך, אך עושה זאת בהשפעה מקומית ע"י הפרשת פרוגסטרון ברחם אשר משפיע על הרחם ואיברי האגן.
  • VISABELLE – זהו למעשה התכשיר הראשון שפותח ייעודית עבור אנדומטריוזיס. זהו פרוגסטרון מדור חדש אשר ייחודיותו הינה בכך שהוא ספציפי לרקמת רירית הרחם ובכך השפעתו על רקמת רירית הרחם ומוקדי אנדומטריוזיס הינה גבוהה יותר מאשר פרוגסטינים אחרים. זה מאפשר קבלה של השפעה טובה על רירית הרחם עם פחות תופעות לוואי. הוא הוכח גם כבעל תכונות אנטי דלקתיות ואנטי אנדרוגיניות ובכך תורם עוד לטיפול באנדומטריוזיס. בעבר היו מס' תרופות נוספות, בעיקר תרופות אנדרוגיניות כגון דנזול וגסטרינון ואחרות, שאינן בשימוש יותר.

……………………………………………………………………………………………….

האם שינוי תזונה יכול לשפר את הטיפול באנדומטריוזיס?

בנשים עם אנדומטריוזיס, במיוחד אנדומטריוזיס של מערכת העיכול, לתפריט היומיומי יש חשיבות רבה על שיפור התלונות והסימפטומים. מומלץ להיוועץ עם דיאטנית על התפריט הנכון.

……………………………………………………………………………………………….

איך כאבים ביחסי מין קשורים לאנדומטריוזיס?

כאבים בזמן יחסי מין בנשים עם אנדומטריוזיס קשורים בעיקר למוקדים או ממצאים אחרים אשר נמצאים באגן ואשר בזמן יחסי המין יש חיכוך שלהם אשר גורם לכאבים. כמו כן תגובה הדלקתית באגן על רקע של אנדומטריוזיס מהווה חלק מהסיבות לכאבים בזמן אנדומטריוזיס פעיל. כאבים אלו יתבטאו ככאבים עמוקים – דיספראוניה עמוקה.

בדרך כלל לאחר טיפול ניתוחי והסרת נגעים האגנים ישנו שיפור ניכר בכאבים בזמן מגע מיני.

נציין כי נשים רבות סובלות גם מכאבים בפתח הנרתיק אשר מתבטאים בכאבים שטחיים בזמן חדירה. אלו בד"כ אינם קשורים לאנדומטריוזיס אלא אם הם נובעים מכיווץ יתר של רצפת האגן במנגנון הגנה מכאבים עמוקים יותר של אנדומטריוזיס.

חזור לתחילת העמוד

מחשבה אחת על “שאלות נפוצות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s